Profil katedry
Katedra matematiky a deskriptívnej geometrie je organizačne riadená Drevárskou fakultou, ale pedagogickú a vedecko-výskumnú činnosť vyvíja v rámci celej Technickej univerzity. Katedra zabezpečuje výučbu matematických predmetov na všetkých fakultách a takmer pre všetky študijné programy. Vyučovanie je zamerané na diferenciálny a integrálny počet funkcie jednej a viac premenných, lineárnu algebru, diferenciálne rovnice, pravdepodobnosť a matematickú štatistiku, deskriptívnu geometriu a technické zobrazovanie.
Vedecký výskum zamestnancov katedry sa realizuje v oblasti teórie reálnych funkcií, diferenciálnej geometrie, dynamických systémov, teórie grafov, počítačovej grafiky, matematickej štatistiky a výtvarnej geometrie. V rámci aplikácií matematiky katedra spolupracuje na výskumných úlohách viacerých fakúlt Technickej univerzity, čo rozvíja spoluprácu s profilovými katedrami. Katedra spolupracuje s pracoviskami doma aj v zahraničí v oblasti základného matematického výskumu ako aj aplikácií matematiky do iných vedných odborov. V rámci vyučovania matematiky sa do vyučovacieho procesu zavádzajú nové informačné technológie a matematický software podporujúci základné matematické zručnosti a aplikovanie matematiky na úlohy z praxe.
História katedry
Katedra vznikla v roku 1952 pod názvom Katedra matematiky, fyziky a geodézie delimitáciou vysokej školy poľnohospodárskeho a lesného inžinierstva v Košiciach a tvorila významné pracovisko novovzniknutej VŠLD vo Zvolene. Z jej rámca sa v r. 1956 vyčlenila Katedra matematiky a fyziky. V rokoch 1952 až 1960 sa dobudovali oddelenia matematiky a deskriptívnej geometrie po stránke materiálnej a pedagogickej, čo umožnilo v r. 1960 zriadiť samostatnú Katedru matematiky a deskriptívnej geometrie. Vedúcou osobnosťou vedeckého, matematického aj organizačného života v rokoch 1952 až 1980 bol prof. Cyril Palaj, ktorého zásluhou sa katedra stala nielen významným vzdelávacím pracoviskom, ale od r. 1956 aj sídlom pobočky Jednoty slovenských matematikov a fyzikov s mnohostrannou vedecko-odbornou, popularizačnou a osvetovou činnosťou pre širokú matematickú obec Slovenska.
Neodmysliteľnou súčasťou práce katedry sa stali pravidelné semináre a konferencie celoštátneho významu. Z mnohých spomenieme aspoň organizáciu 9. a 16. konferencie o matematike na vysokých školách technických, ekonomických a poľnohospodárskych v r. 1973, 1980 a v r. 1976 a 1991 medzinárodné konferencie z diferenciálnej geometrie. Významný podiel na budovaní a rozvoji katedry mali ďalší jej zakladajúci členovia - doc. F. Husárik od r. 1952, doc. T. Klein od r. 1956, doc. C. Lenárt od r. 1957 a následne RNDr. A. Bezáková, RNDr. E. Senko, RNDr. I. Krsek, RNDr. A. Štekláč, RNDr. H. Palajová.
Postupné doplňovanie pedagogického zboru vytvorilo dobré predpoklady pre ďalšiu diferenciáciu vedecko-pedagogického profilu katedry, čo v r. 1973 vyústilo ku vzniku oddelenia aplikovanej matematiky pod vedením prof. A. Dekréta, ktorý významne posunul úlohy základného a aplikovaného výskumu v rámci celej Drevárskej fakulty. Od r. 1980 je vedúcou osobnosťou seminára "Interakcia dreva s rôznymi formami energie", ktorý sa postupne vyprofiloval na neodmysliteľnú súčasť vedeckého života Drevárskej fakulty s mnohostrannými medzinárodnými kontaktmi. Prof. Dekrét spolu s prof. Trebulom zhrnul svoje vedecké poznatky z oblasti sušenia dreva do troch monografií vychádzajúcich v edícii "Vedecké a pedagogické aktuality".
V súčasnosti Katedra matematiky a deskriptívnej geometrie zabezpečuje výučbu matematických predmetov, štatistiky a deskriptívnej geometrie na všetkých fakultách Technickej univerzity podľa ich potrieb a zameraní. K základným prioritám katedry v pedagogickej činnosti patrí systemizácia výučby matematiky na úrovni vysokoškolského vzdelania s aplikáciami v profilových oblastiach jednotlivých odborov a fakúlt TUZVO.